Program


Goya mesterművei - művészeti filmvetítés

Goya mesterművei - művészeti filmvetítés

A José Luis López-Linares rendezte dokumentumfilm elsősorban Jean-Claude Carrière – tavaly elhunyt – forgatókönyvíró óriást követi, amint Goya mesterműveinek máig ható erejét kutatja egy európai kultúráról, filmvilágról, érzelmekről, festészetről és természetesen Spanyolországról szóló elmélkedéssel teli utazgatás során.

Nincs aktuális előadás

Ön egy múltbeli eseményre keresett. Kérjük, válogasson aktuális kínálatunkból a Jegy.hu keresőjében!

Utolsó előadás dátuma: 2024. február 13. kedd, 18:00

Felhívjuk szíves figyelmüket hogy a Művészeti Filmvetítések jegyárai 2023.09.01.-től módosulnak.

 

Carrière azt csinálja, amihez a legjobban ért: a zsenialitást tolmácsolja. Ellátogat a Pradóba; majd Goya szülőházába egy aragoni faluba, Fuendetodos megyébe; valamint a Zaragoza melletti La Cartuja bérházba, amely Goya freskóit őrzi; s további közel 30 helyszínre, ahol Goya jelentős munkái találhatók.

Goyára gondolva, festményei előtt állva vagy a forradalmi metszeteit tartalmazó könyvet lapozgatva, amely a napóleoni háborúk kísérteties borzalmait rögzíti, Carrrière néhány lényegre törő megfigyelést tesz – rámutat Goya eltökéltségére, hogy láttassa a szegényeket, bebörtönzötteket és nyomorultakat. Süketsége csak növelte az éleslátását, de sajnos a magányát is… Lázadt a felvilágosodás észuralma ellen; felmutatta egy őrült világ stigmáit.

„Számomra Goya az európai konfliktusokat festette meg a 18. század végén és a 19. század elején, de nemcsak az idők krónikáját írta le: Valahogy látnok volt, ezért a világ, amelyben ma élünk, még mindig úgy néz ki, mint egy Goya-festmény” – nyilatkozott a Reservoir Docs filmkészítő vállalat alapítója, Anais Clanet.

Carrière Buñuelre is visszaemlékezik, akivel közel 20 évig dolgozott együtt, végül Utolsó leheletem című önéletrajzát kísértetiesen örökítette meg. A Schnabellel, Carlos Saurával és Carrière feleségével, Nahal Tajadoddal készített interjúk nemcsak Goya világban elfoglalt helyét érzékeltetik, hanem Buñuelét és Carrière-ét is, és közvetlen átmenetet teremtenek a három géniusz között.

A 2022-es Cannes-i Klasszikusok szekcióban szerepelt dokumentumfilm a francia filmek doyenjének, Jean-Claude Carrière-nek spanyolországi látogatását felhasználva három életutat fűz egybe: Carrière-ét, Buñuelét és Goyáét.

„José Luis (rendező) és Jean-Claude (narrátor) tehetsége tökéletes párosításnak bizonyult. El tudták kerülni a puszta monográfiát és a túlzott katalogizálást, megragadva Goya víziójának és az emberi állapotról való elmélkedésének lényegét” – nyilatkozták a producerek.

José Luis López Linares – akit a magyarok A művészet templomai: Bosch: A gyönyörök kertje alkotójaként ismerhetnek – által rendezett Goya mesterművei őszinte tisztelgés Carrière előtt is, aki a világ legnagyszerűbb szerzői filmjeinek társírója, olyanoké, mint Miloš Forman (Valmont), Volker Schlöndorff (A bádogdob), Julian Schnabel (Az örökkévalóság kapujában) vagy Luis

Buñuel. Carrière társszerzője volt a spanyol mester összes késői francia filmjének, mint például A nap szépe és A vágy homályos tárgya címűeknek.

2023. március végén mutatják be a hazai mozik a Goya mesterművei t, a Pannonia Entertainment forgalmazásában.

Rendezte: José Luis López-Linares
Vetítési idő: 90 perc
Korhatár: 12
Forgalmazó: Pannonia Entertainment

Ajánlatunk


Gyökereink a mélybe nyúlnak. A falu zárt, hagyományőrző közössége szövetkezett a természettel, melyhez elszakíthatatlan kötelékek láncolták. Itt ideje volt az éneknek, a táncnak, a születésnek és a meghalásnak…

Az Alhambra – a legjobb állapotban fennmaradt középkori muzulmán palotaváros – Naszrid-dinasztia kori építői olyan igényesek voltak, hogy technikájuk egy részét egészen a fraktálgeometria feltalálásáig nem tudták teljesen megmagyarázni. Mivel szinte az összes levéltári anyag megsemmisült, tervezési elveiket jószerével csak deduktív módszerekkel ismerhetjük meg.

A Várkert Irodalom szezonzáró estje a VárkertFeszten, az Öntőház udvar színpadán látható majd május 31-én. A versek és a dalok szárnyán Szabó Magda írónő kedvenc helyszínére, az ókori Görögországba utazunk. „Borzasztó ez a szenvedély, hogy ha az ember külföldön van, mindenhova be akar rohanni” – fogalmaz az írónő.

Ajánló


Gustav Klimt Csókja a világ egyik legismertebb és legtöbbet reprodukált festménye. Talán ez a legnépszerűbb poszter a diákkollégiumok falán Pekingtől…

George Gershwin (New York, Brooklyn, 1898. szeptember 26. – Beverly Hills, 1937. július 11.) amerikai zeneszerző, zongorista, kompozíciói a szórakoztató…

A Keep Floyding zenekar különleges koncerttel ünnepli a Pink Floyd legendás Wish You Were Here albumának 50. évfordulóját a Várkert…

Figyelem! A vásárlási időkorlát hamarosan lejár!
becsült lejárati idő:
00:00

tétel a kosárban

összesen:


Lejárt a vásárlási időkorlát! Kérjük, állítsa össze a kosarát újra!