Program


Rejtélyes történelem - Mátyás király titkai – Származás, hatalom, szerelem a történettudományban

Rejtélyes történelem - Mátyás király titkai – Származás, hatalom, szerelem a történettudományban

A Rejtélyes Történelem című művelődéstörténeti sorozatunkban minden hónap utolsó csütörtökén olyan titkokra, talányokra derül fény, amelyek nemcsak a történészeket foglalkoztatják régóta, hanem a közvéleményt is. A magyar- és a világtörténelem rejtélyeiről Csorba László történész beszélget meghívott vendégeivel, a témák kiemelkedő szakértőivel.

Nincs aktuális előadás

Ön egy múltbeli eseményre keresett. Kérjük, válogasson aktuális kínálatunkból a Jegy.hu keresőjében!

Utolsó előadás dátuma: 2020. február 27. csütörtök, 19:00

Valóban római ősökkel dicsekedhetett legnagyobb reneszánsz uralkodónk, miként Bonfini állította? Vagy az a mese lenne igaz (?), hogy maga Luxemburgi Zsigmond király és császár lett volna a nagyapja? És ha egyik sem, hanem tényleg egy havasalföldi nemesi családból származott, e felmenői tekinthetők-e románnak a szó mai, modern értelmében? Az Aragóniai Beatrix királynéval érkező itáliai humanista udvaroncok, tudósok és művészek remek propagandisták voltak – lehet, hogy a „Mátyás mint nagy reneszánsz államférfi” imázst teljes egészében ők találták ki? Valóban dúsgazdag uralkodó volt-e a király, vagy – miként többen vádolták ezzel – csak ügyesen sikerült fönntartania a látszatot? És igazságos volt-e valóban, vagy inkább kiméletlen kényúr, akinek alakját utólag szépítette meg a népi képzelet? Mi lehet annak az ikonográfiai „hibának” a magyarázata, hogy a visegrádi palota vörösmárvány kútján nem a felnőtt hős, hanem a kisgyermek Herkules öli meg a lernai hydrát? Mit tudunk Mátyás szerelmeiről és szeretőiről? Háromélű cseh kard, mérgezett picenói füge, avagy a köszvény következményeként bekövetkező agyvérzés volt Mátyás igazi „gyilkosa”? Miért nem került még elő egyetlen kődarab sem a nagy király székesfehérvári síremlékéből? És honnan tudjuk egyáltalán, milyen lehetett a sírépítmény egykoron? E sokféle izgalmas kérdésre a Mátyás-kor egyik legjobb szakértője, Buzás Gergely segítségével keressük a válaszokat.

Vendég: Buzás Gergely, régész, történész, a Magyar Nemzeti Múzeum visegrádi Mátyás Király Múzeumának igazgatója

Állítsa össze bérletét! Vásároljon 15% kedvezménnyel minimum 3 különböző előadásra egyidejűleg tetszőleges számú jegyet személyesen jegypénztárunkban vagy honlapunkon keresztül. Jegyével az Új világ született című állandó kiállításunkat 15% kedvezménnyel tekintheti meg 2020. június 30-ig.

Ajánlatunk


A múzeumpedagógiai foglalkozáson résztvevők megfejtik, hogy miről mesél az YBL 6 Művészeti Térben látható, a Jáky-gyűjtemény különleges képeit bemutató Vagyok, aki vagyok című kiállítás.

Vészabó Noémi Leonardo- és Michelangelo-díjas festőművész nagysikerű workshop-sorozata az YBL6 Művészeti Térben, a Várkert Bazár új helyszínén.

Az idén 10 éves Várkert Bazár 2017-ben alapított irodalmi sorozata mára a főváros leglátogatottabb havi irodalmi műhelye, fókuszban a klasszikus és kortárs magyar irodalommal. 75 est, 250 színpadi vendég, több tízezer látogató. Tartsanak velünk április 2-án is az Aposztróf irodalmi estjén, ahol bemutatkozik a Boldog boldogtalan – Háy János új regénye a színpadon!

Ajánló


Az amszterdami Rijksmuseum a történelem legátfogóbb Vermeer kiállítását hozta tető alá: 35, a világban szétszórt, ismert munkájából 28-at felsorakoztat.

Kinyílik a függöny és elindul a......a szerepjáték? a kőkemény üzlet? az őrjítő szerelem? az opera, ami maga a való élet?…

„Jól csak a szívével lát az ember. Ami igazán lényeges, az a szemnek láthatatlan”

Figyelem! A vásárlási időkorlát hamarosan lejár!
becsült lejárati idő:
00:00

tétel a kosárban

összesen:


Lejárt a vásárlási időkorlát! Kérjük, állítsa össze a kosarát újra!