Program


Rejtélyes történelem - Monarchia, Balkán, kolonizáció, avagy voltak-e gyarmatai a Monarchiának?

Rejtélyes történelem - Monarchia, Balkán, kolonizáció, avagy voltak-e gyarmatai a Monarchiának?

Izgalmas történelmi sorozatunk kevésbé ismert, vagy sokszor ismertnek vélt, ám tévhitekkel övezett történeti témák nyomába eredve vizsgálja a magyar múlt válogatott témáit. Házigazdánk Katona Csaba történész, a Magyar Nemzeti Levéltár Országos Levéltárának munkatársa, aki minden különleges kérdéskört meghívott vendégével jár körbe és mutat be a közönségnek.

Nincs aktuális előadás

Ön egy múltbeli eseményre keresett. Kérjük, válogasson aktuális kínálatunkból a Jegy.hu keresőjében!

Utolsó előadás dátuma: 2023. január 19. csütörtök, 19:00

A birodalom és gyarmat szavak a magyar történelem kapcsán ritkán merülnek fel: sokkal inkább a nagy tengeri hatalmak kapcsán szokás emlegetni őket. Ám a gyarmatosítás globális jelenség volt, amely sokféle módon értelmezhető. Éppen ezért azok a kolonializációs célok, amelyek főleg a Balkán és Közép-Ázsia kapcsán jelentek meg a 19. és 20. század fordulóján vezető politikai és gazdasági körökben, részeit képezik a Monarchia és Magyarország történetének is. Csaplár-Degovics Krisztián, a BTK Történettudományi Intézet történésze nemrég ennek kapcsán írt egy könyvet ,,Nekünk nincsenek gyarmataink és hódítási szándékaink” – Magyar részvétel a Monarchia gyarmatosítási törekvéseiben a Balkánon (1867-1914) címmel e témákra fókuszálva.

A januári beszélgetésen Katona Csaba vendége: Csaplár-Degovics Krisztián történész

Ajánlatunk


December 24-e kétszeres ünnep volt a Habsburg-családban: nemcsak a kereszténység második legnagyobb ünnepe, Jézus Krisztus földi születésnapja, hanem Wittelsbach Erzsébeté, az uralkodó feleségéé is. Adventi sétánkon régi korok fogcsikorgató, hófehér teleit és gyertyafényes estéit felidézve Sisi karácsonyairól mesélünk.

Pablo Picasso minden idők egyik legnagyobb művésze. De hogyan lett az? Sokáig figyelmen kívül hagyták a korai évek szerepét sikerében: a nevelést, a rendkívüli eredményekhez vezető tanulást. Három város játszott kulcsszerepet ifjúságában: Malaga, Barcelona és Párizs. A film készítői mindháromba ellátogattak és megvizsgálták Picassora gyakorolt hatásukat.

Hirtling István színművész és Mészáros Tibor irodalomtörténész, Márai-kutató estjein nem pusztán részletek hangzanak el a Márai életműből, hanem különleges és alig ismert információkat tudhat meg a közönség az örökérvényű szerzőről. Az előadásokon kivetített képek, dokumentumok és Tárkány-Kovács Bálint Junior Príma díjas cimbalomművész inspiratív zenei kísérete segíti elő az irodalmi szövegek elmélyült befogadását.

Ajánló


Utolsó előadással jelentkezik a Várkert Bazár egyedülálló, saját irodalmi táncprodukciója, a Grecsó fivérek előadásában Többet magunkról címmel. Az est különös…

Minden Rembrandt-kiállítást nagy várakozás előz meg, de a most bemutatandó tárlat, mely a londoni National Gallery és az amszterdami Rijksmuseum…

Leonardo da Vinci a világ legismertebb művésze. E film fókuszában, amely halálának 500. évfordulója alkalmából készült, páratlan festményei és rajzai…

Figyelem! A vásárlási időkorlát hamarosan lejár!
becsült lejárati idő:
00:00

tétel a kosárban

összesen:


Lejárt a vásárlási időkorlát! Kérjük, állítsa össze a kosarát újra!