Program


Rejtélyes történelem - Női szerepek a szabadságharc hadviselésének árnyékában

Rejtélyes történelem - Női szerepek a szabadságharc hadviselésének árnyékában

A Rejtélyes történelem című sorozat kevésbé ismert, vagy ismertnek vélt, de sokszor tévhitekkel övezett történeti témák nyomába eredve vizsgálja a magyar múlt egyes kérdéseit. A program házigazdája Katona Csaba történész, aki minden témát egy-egy meghívott szakemberrel jár körbe és mutat be a közönségnek.

Nincs aktuális előadás

Ön egy múltbeli eseményre keresett. Kérjük, válogasson aktuális kínálatunkból a Jegy.hu keresőjében!

Utolsó előadás dátuma: 2024. március 12. kedd, 19:00

Meghívott vendég: Vendég: Gulyás Adrienn történész

Az 1848–1849. évi forradalom és szabadságharc során beállt hadiállapot számos új lehetőséget teremtett arra, hogy az eseményeket korábban passzívan figyelő nők is részt vegyenek a harctéri feladatok végrehajtásában. Az újonnan felállított magyar honvédség súlyos emberhiánnyal küzdött, ezért egyre több nő vállalhatott katonai szolgálatot, így a honvédek mellett már honvédnők is dolgoztak. Ekkoriban már létezett az álhonvédnő fogalma is.

A Flór Ferenc főorvos által vezetett (VII.) Egészségügyi Osztályon belül megszervezték az Országos Kórodai Főápolónői Intézetet, amelynek élére Özv. Meszlényiné Kossuth Zsuzsanna került. A kinevezéssel hivatalosan is elismerték a nők szerepvállalásának fontosságát. A honvédnők, ápolásszervezők és ápolónők mellett zászlóanyák, katonafeleségek, kémnők és markotányosnők segítették az áprilisi törvények érvényben tartását, majd a függetlenség kivívását. A szabadságharc női szerepekre gyakorolt hatásairól Gulyás Adrienn történésszel beszélget házigazdánk, Katona Csaba, a Magyar Nemzeti Levéltár történésze.

 

Ajánlatunk


A Várkert Irodalom már nyolc éve nyújtja az irodalommal való találkozás lehetőségét a nagyközönségnek összművészeti formában. Az estek népszerűségének kulcsa a személyesség és az egyedi találkozások kölcsönhatása. Áprilisban, a húsvétot megelőző várakozás időszakában egy premier előadással és az ehhez kapcsolódó beszélgetéssel várja a látogatókat a sorozat, amely során Nagy Katica, Prieger Zsolt, Visky András és Juhász Anna négyese először lép közösen egy színpadra.

„Két kezem formálja, a lábam járja, szívem muzsikája!” Magyar cigány mesterségek, virtuóz táncok, életérzések...

Több, mint száz éve - 1922. október 7-én - született az egyik legmegrázóbb második világháborús emlékirat, az „Asszony a fronton” (1991) szerzője, Polcz Alaine. Az erőszakról való hallgatás tabuját töri meg az előadás.

Ajánló


Ez a koncert olyan, mint egy régi zenegép: bedobod az érmét, és máris felcsendülnek a szívedhez legközelebb álló dallamok, az…

A Bohemian Betyars és a Parno Graszt együttműködése már évek óta tart, és egy egyedülálló zenei fúziót hozott létre, amely…

Az amszterdami Rijksmuseum a történelem legátfogóbb Vermeer kiállítását hozta tető alá: 35, a világban szétszórt, ismert munkájából 28-at felsorakoztat.

Figyelem! A vásárlási időkorlát hamarosan lejár!
becsült lejárati idő:
00:00

tétel a kosárban

összesen:


Lejárt a vásárlási időkorlát! Kérjük, állítsa össze a kosarát újra!