Program


Új világ született / A new world was born - Állandó kiállítás / Permanent exhibition
4

Új világ született / A new world was born - Állandó kiállítás / Permanent exhibition

A több mint 2000 négyzetméter alapterületű tárlat nemcsak Magyarországon, de összeurópai viszonylatban is az eddigi legnagyobb ívű kísérlet arra, hogy száz év távolából – a háborús győztesek, valamint a totális diktatúrák által sulykolt értelmezések helyett – új szempontok alapján mutassa be az egész 20.  több

Nincs aktuális előadás

Ön egy múltbeli eseményre keresett. Kérjük, válogasson aktuális kínálatunkból a Jegy.hu keresőjében!

Utolsó előadás dátuma: 2022. október 1. szombat, 19:00

Új világ született / A new world was born - Állandó kiállítás / Permanent exhibition

A Várkert Bazár épületének három szintjét betöltő kiállítás tudatosan szakít a máig népszerű, ugyanakkor nehezen védhető történetírói gyakorlattal, amely az első világháborút csupán egy 1914 és 1918 között zajló eseménysorozatként láttatja. A világháború ugyanis sem a harci cselekmények tekintetében, sem a háborút követő új világrend kialakítása szempontjából nem 1918 novemberében ért véget. A régi kontinens a fegyverletételek után tovább forrongott, miközben Európa államai erőszakos társadalomátalakítási kísérletek keretében keresték a választ a kor kihívásaira.

„Az Új világ született – 1914-1922” című átfogó tárlat első része 2015 nyarán nyílt meg „Európai testvérháború” címmel, a következő szakasz 2016 novemberében „A háború urai” elnevezést kapta, míg a befejező rész 2018 novemberében indult „Új világ született” címmel. Az immár teljessé váló kiállítás a modern kiállítástechnológia széles eszköztárával az első világháború eddigi legteljesebb bemutatására törekszik.

Az „Európai testvérháború” című szakasz a boldog békeidőktől a háborús lelkesedésen át a keserű kiábrándulásig vezeti el a látogatókat. Bemutatja, miként sodorta el a polgári berendezkedést az iparosított és világméretűvé váló háború, hogyan fordult visszájára a 19. század haladásba vetett hite, és vált csatatérré a hátország is. A háborús lövészárkok rettenetes valósága vagy éppen a hátországban maradó nők szerepének megváltozása mellett a tárlat kísérletet tesz arra, hogy a hazugságok részét képező és sokáig kötelező ellentétpárok nélkül (győztes-vesztes, agresszor-áldozat, demokratikus-diktatórikus) mesélje el déd- és ükszüleink történetét.

A multimediális és interaktív, különleges grafikai elemekkel színesített „A háború urai” című szakasz egykori dinasztiák uralkodóit (pl. I. Ferenc József, Ausztria császára és Magyarország királya, Ferenc Ferdinánd, a Monarchia meggyilkolt trónörököse, II. Vilmos, Németország császára, II. Miklós orosz cár), a kor nagyhatalmú politikusait, meghatározó személyiségeit (pl. Georges Clemenceau, Franciaország miniszterelnöke, Woodrow Wilson, az Egyesült Államok elnöke, gróf Tisza István, a háborús Magyarország miniszterelnöke) mutatja be, akik egy letűnt kor alakjaiként szembesültek világuk pusztulásával. A látogatók olyan évszázadokat megélt uralkodócsaládok jelentős államférfiait ismerhetik meg, akiknek saját nemzeti szempontunkból is kiemelkedő szerepük volt az első világháborúban. A kiállítás célja ugyanakkor – ahelyett, hogy részletesen ismertesse az érintettek közéleti pályáját – sokkal inkább az, hogy az érdeklődők betekintést nyerjenek a régi világ főszereplőinek életébe, megismerhessék emberi vonásaikat.

A befejező, „Új világ született” című szakasz már az új világrend létrejöttéről szól. Látványos installációkon, interaktív kiállítási elemeken, érintőképernyős eszközökön böngészhető információkon és kisfilmeken keresztül válik megismerhetővé a háború vége, az azt követő évek története, a Párizs környéki békék következményei, valamint az európai, tengeren túli és magyarországi események legfontosabb csomópontjai. Vagyis az új világ megszületése.

A magyar kormány által 2020-ig tervezett centenáriumi megemlékezéssorozat honlapján további információk találhatók: http://www.elsovilaghaboru.com/

Első Világháborús Centenáriumi Emlékbizottság és a XX. Század Intézet „Új világ született – 1914-1922” című kiállítás-sorozata.

Ajánlatunk


Gustav Klimt Csókja a világ egyik legismertebb és legtöbbet reprodukált festménye. Talán ez a legnépszerűbb poszter a diákkollégiumok falán Pekingtől Bostonig.

Egy cukrász, aki elveszik az édességek világában. Egy elhanyagolt asszony, aki elégedetlen sorsával. Egy fekete ruhás idegen, akiről senki sem tudja kicsoda és mit akar. Végül pedig egy torta, ami felforgatja a cukrászat mindennapjait.

Ünnepeljétek velünk az idén 10 éve megújult Várkert Bazár jubileumi kulturális évadát a május 31-től június 2-ig tartó VárkertFeszt művészeti fesztiválunkon! A háromnapos rendezvénysorozaton izgalmas családi eseményekkel, fergeteges koncertekkel, irodalmi programokkal, tárlatvezetésekkel, workshopokkal és különleges gasztro-meglepetésekkel várjuk a kicsiket és a nagyokat a Várkert Bazárban.

Ajánló


2022 után ismét a Várkert Bazárban koncertezik a nyolcvanas évek kultikus csapata, az Európa Kiadó. Annak idején villámgyorsan váltak a…

2024-ben is folytatódik a művészeti vetítéseinkhez kapcsolódó filmklubunk. Minden hónap utolsó keddi filmjét a téma meghívott szakértőjével vezetjük fel: útmutatót…

Nagyszabású, exkluzív koncerttel érkezik tavasszal a Várkert Bazár színpadára a kivételes tehetségű, nemzetközileg is elismert énekesnő Király Linda és a…

Figyelem! A vásárlási időkorlát hamarosan lejár!
becsült lejárati idő:
00:00

tétel a kosárban

összesen:


Lejárt a vásárlási időkorlát! Kérjük, állítsa össze a kosarát újra!