Program


A budai bor históriája - múlt és jelen egy pohárban - Borkóstoló és épületbejárás
2

A budai bor históriája - múlt és jelen egy pohárban - Borkóstoló és épületbejárás

A budai Vár egyik ékszerdobozában a De la Motte–Beer-palotában a Budavári Palotanegyed saját borait kóstolhatják meg az érdeklődők. Az „Ybl szakálla” névre keresztelt zamatos, illatos, száraz fehér és a „Hauszmann bajusza” elnevezésű karakteres, fűszeres, vörös cuvée mellett a régi budai szőlőfajták és az etyek-budai borvidék jellegzetességeiről is mesél Szentesi Katalin, a Szentesi Pincészet…  more

Nincs aktuális előadás

Ön egy múltbeli eseményre keresett rá. Kérjük, válogasson aktuális kínálatunkból a Jegy.hu keresőjében!

Last event date: Saturday, March 22 2025 6:00PM

A kóstoló után együtt bejárjuk ez egykor lakóházként és patikaként is szolgáló épület helyiségeit a pincétől a padlásig Kiss Henrietta kiemelt tartalomfejlesztési szakértő kalauzolásában, miközben megismerkedünk az épület és lakóinak – borhoz is kapcsolódó – történetével.

Borsor: 

Szentesi Szirom Pinot Noir pezsgő 2019

Ybl szakálla – Zengő Öcsi 2022

Hauszmann bajusza – Budai Vörös 2022

Szentesi Laska 2023

Borkorcsolya:

gouda sajtos pogácsa, tökmagos pogácsa

A Szentesi Pincészet

Szentesi József a filoxéravész előtti régi magyar fajták újra felfedezője, a beavatkozásoktól mentes borkészítés szószólója, a Borászok Borásza díj kitüntetettje. Tősgyökeres budaörsi svábként felmenői emberemlékezet óta szőlőt termesztettek és bort készítettek. Ma 16 hektáron, közel 30 szőlőfajtával gazdálkodik a birtokán. A területek egy részén a 19. század szőlészeti és borászati munkái alapján válogatott régi magyar fajták kaptak helyet, ennek köszönhetően az évszázadnál is hosszabb ideje elfelejtett borok újra beszélni kezdtek: csókaszőlő, tihanyi kék, kék bajor, laska, hajnos kék és mások. Több, mint tíz éve a lányával, Katalinnal vezetik a borászatot és az utóbbi években az unokája is besegít.

A De la Motte–Beer-palota

Az építtetői nevét őrző, ezért kétnevű polgárvárosi épület legszebb ékessége az emelet barokk lakótérsora, melyben az 1962-ben 15 festékréteg alól előkerült, majd feltárt, közel 250 négyzetméter nagyságú, díszesen festett falfelület látható. A palota – amelyben Beer József Kajetán Buda másodikként alapított gyógyszertárát, az ún. tábori patikát működtette – másik érdekessége éppen az, hogy tulajdonosa az épület valamennyi szintjét foglalkozása képére formálta. Sétánk során bejárjuk a lakóház legérdekesebb helyiségeit, a bor tárolására és vízvételre is lehetőséget adó pincétől a – borba is kerülő – gyógynövények szárítására szolgáló padlásig, miközben megismerkedünk az épület és lakóinak sorsával a 18. századtól kezdődően egészen napjainkig.

A belépőjegy magában foglalja a borkóstoló és az épületbemutatás díját

Jó tudni!

- a programon csak 18 éven felüliek vehetnek részt

- kültéri és beltéri program

- meredek lépcsőkön, szűk folyosókon közlekedünk, a helyszín nem akadálymentesített

- megfelelő cipő viselését javasoljuk

- a pincében a külső hőmérséklethez képest hidegebb, körülbelül 12 °C várható, réteges ruházat viselését javasoljuk

Our offer


A Búgócsiga Zenede koncertjén a gyerekek és a felnőttek együtt énekelnek, táncolnak, tapsolnak, és nevetnek! A zenekar egyedi feldolgozásban, saját hangzásvilágukkal adja elő a legnépszerűbb gyermekdalokat, népdalokat és mondókákat, mindezt az évszakok és az ünnepek jegyében. A műsor minden résztvevőt bevon, így a gyerekek aktívan részt vehetnek a zenélésben, táncolhatnak, énekelhetnek és tapsolhatnak.

Hirtling István színművész és Mészáros Tibor irodalomtörténész, Márai-kutató estjein nem pusztán részletek hangzanak el a Márai életműből, hanem izgalmas, különleges és alig ismert információkat tudhat meg a közönség az örökérvényű szerzőről. Az előadások vetített képekkel, dokumentumokkal és Tárkány-Kovács Bálint Junior Príma díjas cimbalomművész inspiratív és sokszínű zenei kíséretével segíti az irodalmi szövegek elmélyült befogadását.

Az Alhambra – a legjobb állapotban fennmaradt középkori muzulmán palotaváros – Naszrid-dinasztia kori építői olyan igényesek voltak, hogy technikájuk egy részét egészen a fraktálgeometria feltalálásáig nem tudták teljesen megmagyarázni. Mivel szinte az összes levéltári anyag megsemmisült, tervezési elveiket jószerével csak deduktív módszerekkel ismerhetjük meg.

Suggestions


Több, mint száz éve - 1922. október 7-én - született az egyik legmegrázóbb második világháborús emlékirat, az „Asszony a fronton”…

A Várkert Irodalom már nyolc éve nyújtja az irodalommal való találkozás lehetőségét a nagyközönségnek összművészeti formában. Az estek népszerűségének kulcsa…

Petruska András gitárművész és énekes egyedülálló koncertélményt kínál, ahol egyetlen gitárral és karakteres hangjával teljes zenekar hatását kelti. Virtuóz játéktechnikája…

Warning! The basket time limit is about to expire!
estimated time left:
00:00

item(s) in basket

total:


Time limit has expired. Please, put item(s) in to basket again.