Program


Rejtélyes történelem - A szabadkőművesek titkai – tények és történetek a legendák függönye mögött

Rejtélyes történelem - A szabadkőművesek titkai – tények és történetek a legendák függönye mögött

A Rejtélyes Történelem című művelődéstörténeti sorozatunkban minden hónap utolsó csütörtökén olyan titkokra, talányokra derül fény, amelyek nemcsak a történészeket foglalkoztatják régóta, hanem a közvéleményt is. A magyar- és a világtörténelem rejtélyeiről Csorba László történész beszélget meghívott vendégeivel, a témák kiemelkedő szakértőivel.

Nincs aktuális előadás

Ön egy múltbeli eseményre keresett. Kérjük, válogasson aktuális kínálatunkból a Jegy.hu keresőjében!

Utolsó előadás dátuma: 2019. december 19. csütörtök, 19:00

Vendég: Pók Attila történész, tudományos főtanácsadó (MTA BTK TTI)

Kevés olyan szervezet volt és van a világtörténelemben, amelyről annyi mítosz, legenda, mese szól, és amelyet mégis annyiszor értettek félre és vádoltak meg olyasmivel, amihez nem volt semmi köze, mint a szabadkőművesség. Kik, milyen célból alapították? Miért döntöttek úgy, hogy titokban működjön? Miért alkalmazták éppen az építőművészet szimbólumait a szertartásokon és a csoportélet képi világában? A Varázsfuvolának tényleg van titkos szabadkőműves üzenete? Mit rejt a dégi kastély toronyszobája? Hogyan lehetnek ugyanannak a titkos szervezetnek a tagjai uralkodók és püspökök, tudósok és katonák? Ha a szabadkőművesek között papok is vannak, akkor lehet-e vajon a szervezet antiklerikális, vagy pláne ateista? Valódi vagy csak látszólagos ellentmondás az, hogy éppen a szervezet nyilvánosságban való megjelenése idején, a 19. század második felében vádolták meg azzal, hogy a legszélesebb világ-összeesküvésre készül? Változott-e és ha igen, miben a szabadkőművesség az elmúlt 300 esztendőben? Vannak még a mai szabadkőműveseknek is titkai? A kérdés szakértője, Pók Attila történész vezet be minket a páholyok és a műhelymunkák világába és válaszol minden kérdésünkre.

Állítsa össze bérletét! Vásároljon 15% kedvezménnyel minimum 3 különböző előadásra egyidejűleg tetszőleges számú jegyet személyesen jegypénztárunkban vagy honlapunkon keresztül. Jegyével az Új világ született című állandó kiállításunkat 15% kedvezménnyel tekintheti meg 2020. június 30-ig.

Ajánlatunk


Egykor az üdvözletek és jókívánságok sorában különleges helyen álltak sajátos megjelenési formáikkal, szimbólumrendszerükkel a téli hónapokban postára adott képes levelezőlapok. Ebben az időszakban forgalmuk is jócskán megnőtt, hiszen a feladók távol lévő szeretteikkel is osztozni kívántak az ünnepek és a szünidő örömeiben. Ezekből a képeslapokból adunk most ízelítőt, közben pedig bepillantást nyújtunk a műfaj kialakulásába is.

Szarka Gyula a Ghymes együttes alapítója és zenekara a Betlehemi csillag című, gyerekeknek és felnőtteknek szóló koncerttel a karácsonyi ünnepkör legszebb és legismertebb magyar szokásdallamait vonultatja fel. Az előadás vidám, önfeledt örömünnepet varázsol a hallgatóság körében, hiszen a karácsony a születésről, a reményről és az újrakezdésről szól!

A december a hideg évszak beköszöntét is jelenti, mégis meleg szívvel várják kicsik is nagyok is, hiszen közeleg a karácsony, a szeretet ünnepe. Ez az időszak a népéletben tele van babonás és vallási rítusokkal: Miklós napi alakoskodás, Lucázás-kotyolás, termékenységi babonák, Luca széke készítés, boszorkány meglesés, illetve a kis Jézus megszületését köszöntő Betlehemezés.

Ajánló


December 24-e kétszeres ünnep volt a Habsburg-családban: nemcsak a kereszténység második legnagyobb ünnepe, Jézus Krisztus földi születésnapja, hanem Wittelsbach Erzsébeté,…

Az idei év a Várkert Bazár és a Random Trip csapata életében is meghatározó volt. Amíg mi a megújulásunk 10.…

Advent második vasárnapján Magyarország egyik vezető szimfonikus zenekara, az Óbudai Danubia Zenekar ütősei adnak felejthetetlen koncertet a népszerű énekessel, Csemer…

Figyelem! A vásárlási időkorlát hamarosan lejár!
becsült lejárati idő:
00:00

tétel a kosárban

összesen:


Lejárt a vásárlási időkorlát! Kérjük, állítsa össze a kosarát újra!