Program


Rejtélyes történelem - Mátyás király titkai – Származás, hatalom, szerelem a történettudományban

Rejtélyes történelem - Mátyás király titkai – Származás, hatalom, szerelem a történettudományban

A Rejtélyes Történelem című művelődéstörténeti sorozatunkban minden hónap utolsó csütörtökén olyan titkokra, talányokra derül fény, amelyek nemcsak a történészeket foglalkoztatják régóta, hanem a közvéleményt is. A magyar- és a világtörténelem rejtélyeiről Csorba László történész beszélget meghívott vendégeivel, a témák kiemelkedő szakértőivel.

Nincs aktuális előadás

Ön egy múltbeli eseményre keresett. Kérjük, válogasson aktuális kínálatunkból a Jegy.hu keresőjében!

Utolsó előadás dátuma: 2020. február 27. csütörtök, 19:00

Valóban római ősökkel dicsekedhetett legnagyobb reneszánsz uralkodónk, miként Bonfini állította? Vagy az a mese lenne igaz (?), hogy maga Luxemburgi Zsigmond király és császár lett volna a nagyapja? És ha egyik sem, hanem tényleg egy havasalföldi nemesi családból származott, e felmenői tekinthetők-e románnak a szó mai, modern értelmében? Az Aragóniai Beatrix királynéval érkező itáliai humanista udvaroncok, tudósok és művészek remek propagandisták voltak – lehet, hogy a „Mátyás mint nagy reneszánsz államférfi” imázst teljes egészében ők találták ki? Valóban dúsgazdag uralkodó volt-e a király, vagy – miként többen vádolták ezzel – csak ügyesen sikerült fönntartania a látszatot? És igazságos volt-e valóban, vagy inkább kiméletlen kényúr, akinek alakját utólag szépítette meg a népi képzelet? Mi lehet annak az ikonográfiai „hibának” a magyarázata, hogy a visegrádi palota vörösmárvány kútján nem a felnőtt hős, hanem a kisgyermek Herkules öli meg a lernai hydrát? Mit tudunk Mátyás szerelmeiről és szeretőiről? Háromélű cseh kard, mérgezett picenói füge, avagy a köszvény következményeként bekövetkező agyvérzés volt Mátyás igazi „gyilkosa”? Miért nem került még elő egyetlen kődarab sem a nagy király székesfehérvári síremlékéből? És honnan tudjuk egyáltalán, milyen lehetett a sírépítmény egykoron? E sokféle izgalmas kérdésre a Mátyás-kor egyik legjobb szakértője, Buzás Gergely segítségével keressük a válaszokat.

Vendég: Buzás Gergely, régész, történész, a Magyar Nemzeti Múzeum visegrádi Mátyás Király Múzeumának igazgatója

Állítsa össze bérletét! Vásároljon 15% kedvezménnyel minimum 3 különböző előadásra egyidejűleg tetszőleges számú jegyet személyesen jegypénztárunkban vagy honlapunkon keresztül. Jegyével az Új világ született című állandó kiállításunkat 15% kedvezménnyel tekintheti meg 2020. június 30-ig.

Ajánlatunk


A kert a modern festészet fontos témája, ihlető forrása. A londoni Royal Academy of Arts 2016-os kiállítása mintegy 120 remekmű segítségével mutatja be e közkedvelt motívum szerepét, alakváltozásait az 1860-as évektől az 1920-as évekig, az impresszionizmustól az avantgárdig.

Baba-mama programra hívunk, ha kismamaként vagy kispapaként egyévesnél kisebb babáddal szeretnél sétálni a Várkert Bazár virágba boruló Neoreneszánsz kertjében, és megismerni Ybl Miklós remekművének történetét az építésétől egészen napjainkig.

Az elmúlt pár év legjobb magyar alkotásaival várunk minden friss levegőre vágyó filmszeretőt Budapest szívében, egy csodaszép, panorámás, kutyabarát helyszínen. A vetítés előtt a film egyik alkotójával, a rendezővel, az operatőrrel vagy a főszereplővel beszélgetünk, aki betekintést enged a film kulisszái mögé, és mesél majd az előkészületről, a forgatásról és a film utóéletéről is.

Ajánló


Szulák Andrea új koncertje olyan zeneszerzők és előadók életútjára fókuszál, akik különböző körülmények között találkoztak és alkottak közösen. Valamennyien a…

Az elmúlt pár év legjobb magyar alkotásaival várunk minden friss levegőre vágyó filmszeretőt Budapest szívében, egy csodaszép, panorámás, kutyabarát helyszínen.…

2010-ben pár fiatal zenekart alapít Budapesten. Az első kitűzött cél, egy koncertanyag összehozása, amivel színpadra lehet állni.